NEW SPECIAL GE Hotpoint PTAC, Heat Pump, 15K, 230V, 20A
2 Fan Speeds
4 Temperature-Limiting Options
Auto Dimming Display
Slinger Ring Condensate Removal
Coverless Control Panel
Freeze/Frost & Overheat Protection
Automatic Emergency Heat
Auto Power Recovery
Self-Diagnostics
Constant Fan Button
DETAILS
Packaged Terminal Air Conditioner (PTAC) Specifications
General Information
| Control Type | Electronic |
|---|---|
| Product Type | Packaged Terminal Air Conditioners (PTAC) |
| Refrigerant Type | R32 |
| Temperature Range | 62 - 80 F |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling, 2 Fan Only, 2 Heating |
Unit Features
| Features | Auto Power Recovery, Automatic Emergency Heat, Automatic Indoor Frost Control, Freeze Sentinel, Heat Pump with Resistance Heat Backup, Power Cord included, Remote Thermostat Compatibility (Accessory Kit Required), Sub-Base required |
|---|---|
| Auto Power Recovery | Yes |
| Chassis Type | Slide-In |
| Heat - Cool | Yes |
| Heat Pump | Yes |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 3.3 |
| Manual Vent Control | Hidden |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Rotary Compressor | Yes |
| Venting Features | Concealed Manual Vent Control |
| "SmartFan" Fan Cycle | Yes |
| Discharge Grille | 2-position |
| Fan Motor | 1 |
| Heating System | Heat Pump with Resistance Backup |
Capacity
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 11.3 |
|---|---|
| Heating - Reverse Cycle - BTUH | 8,100 |
| Cooling BTUH (MAX) | 9,400.0 Btu |
Appearance
| Installation | Through-the-Wall |
|---|---|
| Color Appearance | White |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 20 9/10 in |
|---|---|
| Overall Height | 16 in |
| Overall Width | 42 2/5 in |
| Approximate Shipping Weight | 97 lb |
| Net Weight | 86 lb |
Power / Ratings
| Cooling - Watts | 830 |
|---|---|
| Cooling - Amperes | 3.2 |
| Voltage (MAX) | 265.0 V |
| Heat Pump - Amps | 3.2 |
| Heat Pump - Watts | 715 |
Warranty
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance, Limited 5-year sealed system |
|---|---|
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |